Yunanistan’ın NATO’ya gönderdiği Türkiye mektubu ortaya çıktı: İkinci Ukrayna yaşanabilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz gün, Samsun’da düzenlenen TEKNOFEST’te konuştu.

Yunanistan’ın Türk jetlerine kilit atarak taciz etmesine reaksiyon gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atina idaresini, “Ey Yunan, tarihe bak, tarihe dön, çok daha fazla ileri gidersen bunun bedeli ağır olur. Yunanistan’a tek cümlemiz var, İzmir’i unutma” tabirleriyle uyardı. Erdoğan ayrıyeten, “Adaları işgal etmeniz falan bizi bağlamaz, vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Hani diyoruz ya, bir gece apansızın gelebiliriz” dedi.

KARŞILIKLI MEKTUPLAR

Erdoğan’ın açıklamalarından sonra Atina cephesinden peş peşe açıklamalar gelirken, Yunanistan NATO, BM ve AB’ye mektup yazarak Türkiye’yi şikayet etti. Birebir biçimde Ankara da NATO, BM ve AB’ye mektup göndererek, Yunanistan’ın düşmanca tavırlarını anlattı.

ATİNA’NIN GÖNDERİĞİ MEKTUBUN AYRINTILARI ORTAYA ÇIKTI

Amerikan haber ajansı Associated Press (AP) tarafından görülen mektupta Yunanistan, “Türkiye’nin Atina’ya yönelik kışkırtıcı telaffuzuna son vermezse, Avrupa’nın diğer bir Ukrayna’yla karşı karşıya kalacağını” ima ediyor.

Rusya’nın Ukrayna işgaline gönderme yapılan ve Türkiye’nin tavrının 3 kurum tarafından da kınanması istenen mektupta, “Bunu vaktinde yapmamak (kınama kastediliyor) ve problemin ciddiyetini küçümsemek, kıtamızın öteki bir kısmında şu anda ortaya çıkana emsal bir duruma tekrar şahit olma riskini barındırıyor. Bu, hiçbirimizin sahiden görmek istemeyeceği bir şey” denildi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias tarafından kaleme alınan mektupta, “Türkiye’nin tavrı, NATO’nun birliği için istikrarsızlaştırıcı bir faktördür. Bir kriz anında İttifak’ın güney kanadını zayıflatır” ifadeleri kullanıldı.

KAYNAK: HABER7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.