ABD’den ‘Refah katliamı’na yeşil ışık! CNN TÜRK sordu, Pentagon “karşıyız” demedi

İsrail, 7 Ekim’den bu yana Filistinlilerin üzerine ölüm yağdırıyor. 7 ayda İsrail Ordusu’nun uyguladığı soykırım politikalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 34 bin” düzeyini geçti. 77 bin üzerinde insan ise yaralı olarak hayatta kalma mücadelesi veriyor. Ancak katliamları yeterli görmeyen Tel Aviv hükümeti, 1 buçuk milyon insanın yaşadığı Refah’a askeri operasyon hazırlığı yapıyor.

CNN TÜRK SORDU, PENTAGON “KARŞIYIZ” DEMEDİ

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu eleştirerek Gazze’nin güneyindeki Refah kentine olası bir operasyon için “Hata yapıyor” açıklaması yapmıştı. Refah’a muhtemel bir müdahale için Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Kirby de “Felaket olur” ifadesini kullanmıştı. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Filistinlilerin sığındığı son kapı Refah’a yönelik harekatı desteklemediklerini duyurmuştu. Pentagon Sözcüsü Tümgeneral Patrick Ryder ise günlük basın toplantısında CNN TÜRK Washington Temsilcisi Yunus Paksoy’un sorularına, Amerikan makamlarına aykırı cevaplar verdi. 1 buçuk milyon sivil için ‘son sığınak’ olan Refah kapısında da adeta yaşam hakkı bırakmayan Ryder, “İsrail’in Hamas’ı yenmesi gerektiğini kabul ediyor ve anlıyoruz” dedi.

CNN TÜRK Washington Temsilcisi Yunus Paksoy: Bu yönetim, Refah’taki büyük bir askeri operasyonun 1 buçuk milyon sivil için korkunç sonuçlar doğurabileceğini açıkça ortaya koydu. Uygun bir askeri eylem planı olup olmadığına bakılmaksızın bu duruşunuz geçerli olacak mı? Yoksa Refah’ta büyük bir askeri operasyona her şekilde karşı mısınız?

“SİVİLLERİN GÜVENLİĞİNİN DİKKATE ALINMASI GEREKİYOR”

Pentagon Sözcüsü Tümgeneral Patrick Ryder: Sivillerin güvenliğinin ve insani yardımın dikkate alınmadığı büyük bir askeri operasyona karşıyız. İsrail’in, 7 Ekim’de gerçekleştirdiği saldırı türlerini önlemek için Hamas’ı yenmesi gerektiğini kabul ediyoruz ve anlıyoruz. Ve bu nedenle böyle bir operasyonun aynı zamanda sivillere ciddi etkilerini de hesaba katarak, bu tehdide karşı koymanın yolları olduğuna bir kez daha inanıyoruz. Bu, insani yardım hususlarının dikkate alınmasını, sivil güvenlik hususlarının dikkate alınmasını da içermektedir. İsrail’deki ortaklarımızla bu görüşmeler devam ediyor ve bu noktaları vurgulamaya devam edeceğiz.

Çelişkili açıklamalarını sürdüren Tümgeneral Ryder, sivillerin iki ateş altında kalmaması gerektiğine dikkat çekerek diğer taraftan Tel Aviv yönetimine de Hamas’la mücadele için ‘yeşil ışık’ yaktı. İsrail Ordusu’nun büyük operasyonunun kapsamı net olarak çizilmezken, sivillerin nasıl korunacağına dair önlemler de paylaşılmadı.

CNN TÜRK Washington Temsilcisi Yunus Paksoy: Eğer bu öneriler İsrail hükümeti ve İsrail ordusu tarafından dikkate alınırsa, bu Pentagon açısından Refah’ta büyük bir askeri operasyon için bir ‘olur’ anlamı taşıyabilir mi?

Pentagon Sözcüsü Tümgeneral Patrick Ryder: Yani bu biliyorsunuz gerçekten de İsrail’in ele alması gereken bir soru. Tekrar ediyorum, görüşlerimizi aktarıyoruz ve bu görüşlerimizi aktarmaya devam edeceğiz. Görmek istemediğimiz şey Hamas’la olan mücadelede çapraz ateş altında kalan gazze halkının daha fazla acı çekmesi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 9 Şubat’ta İsrail ordusu ve güvenlik teşkilatına Refah’a saldırı planı hazırlanması talimatını vermişti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx