Arap basınının iddiası: İsrail ve Hamas, ateşkesin uzatılması konusunda anlaştı

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 günlüğüne verilen “insani aranın” son gününde, sürenin uzatılması çağrıları sürerken Arap basını çarpıcı bir iddiada bulundu. Al Arabiya, Hamas ve İsrail‘in ateşkesin uzatılması konusunda anlaşmaya vardığını öne sürdü.

İNSANİ ARANIN UZATILMASINDA ANLAŞMA SAĞLANDI

İsrail ve Hamas’ın uzlaştığı esir takası anlaşması ve çatışmalara 4 günlük insani aranın son gününde Arap basını çok konuşulacak bir iddia ortaya attı. BAE merkezli Al Arabiya, Mısırlı güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Gazze’de bugün gece saatlerinde sona erecek olan dört günlük ateşkesin uzatılması konusunda anlaşmaya varıldığını duyurdu.

MÜZAKERELER SÜRÜYOR

Mısırlı kaynaklar, Hamas’ın dört günlük bir uzatma istediğini, İsrail‘in ise günlük uzatmalar istediğini ve Filistinli mahkumların serbest bırakılması konusunda müzakerelerin devam ettiğini söyledi.

ESİR TAKASI ANLAŞMASI

İsrail ile Hamas arasında çatışmalara “insani ara” verecek uzlaşma 24 Kasım Cuma günü saat 07.00’de (TSİ 08.00) yürürlüğe girdi. Uzlaşıya göre çatışmalara 4 günlük “insani ara” verilecek. Hamas’ın elindeki 50 İsrailli esire karşılık, İsrail hapishanelerindeki 150 Filistinli serbest bırakılacak. Öte yandan mutabakat kapsamında şu ana kadar Gazze Şeridinden 40 İsrailli kadın ve çocuk, İsrail hapishanelerinden de Filistinli 117 kadın ve çocuk esir serbest bırakıldı.

14 İSRAİLLİ VE 3 YABANCI UYRUKLU ESİR TESLİM EDİLDİ

Hamas, varılan esir takası mutabakatı kapsamında dün 14 İsrailli ve 3 yabancı uyruklu esiri, Uluslararası Kızılhaç Komitesi yetkililerine teslim etti. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, “Kızılhaç’tan alınan bilgiye göre, 14 İsrailli rehine ve 3 yabancı rehinenin Kızılhaç’a nakledildiği belirtildi.” ifadesine yer verildi.

ARALARINDA 1 RUS ESİR DE VAR

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarından yapılan açıklamada da 13 İsrailli, 3 Taylandlı ve İsrail vatandaşlığı bulunan 1 Rus esirin Kızılhaç’a teslim edildiği kaydedildi. Öte yandan İsrail ordusundan yapılan yeni açıklamada ise serbest bırakılan 14 İsrailli esirden 13’nün İsrail topraklarına ulaştığı belirtildi.

HAMAS’TAN İNSANİ ARANIN UZATILMASI TALEBİ

“İNSANİ ARA BİRER GÜN UZATILABİLİR”

İsrail Başbakanı Netanyahu, İsrail Başbakanlığı X sosyal medya hesabından yayımlanan görüntülü mesajında, ABD Başkanı Joe Biden ile telefonda görüştüğünü bildirdi. Biden ile görüşmesine dair açıklamada bulunan Netanyahu, Hamas’ın serbest bırakacağı her 10 İsrailli esire karşılık, “insani aranın” bir gün uzatılmasına ilişkin çerçeveyi “olumlu bulduğunu” belirtti. “Bu çerçevenin sona ermesinin ardından hedeflerini gerçekleştirmek için tüm güçleriyle geri döneceklerini” ABD Başkanı Biden’e ilettiğini vurgulayan İsrail Başbakanı, hedeflerini “Hamas’ı yok etmek, Gazze’nin eski haline dönmeyeceğinden emin olmak ve İsrailli esirleri geri getirmek” şeklinde sıraladı.

İSRAİL’İN GAZZE’Yİ İŞGALİNDE SON DURUM

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

7 EKİM’DEN BU YANA 386 İSRAİL ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ

İsrail’de 7 Ekim’deki saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu. İsrail ordusuna göre, 7 Ekim’den bu yana Gazze’deki çatışmalarda 70, Lübnan sınırında da 6 İsrail askeri öldürüldü.

GAZZE’DEKİ CAN KAYBI 15 BİNE YAKIN

Gazze’deki hükümete göre, 7 Ekim’den bu yana İsrail saldırılarında Gazze Şeridi’nde 6 bin 150’den fazlası çocuk ve 4 binden fazlası kadın olmak üzere 14 bin 854 kişi öldürüldü. İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 239 Filistinli hayatını kaybetti.

İSRAİL ORDUSU HASTANELERİ HEDEF ALIYOR

İsrail ordusu, Gazze’de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu, işgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

LÜBNAN SINIRI DA HAREKETLİ

İsrail ordusu ile Lübnan topraklarında bulunan Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana sınırda yaşanan çatışmalarda 85 Hizbullah mensubu öldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx