Avustralyalı düzenleyiciler X’e para cezası verdi

Ülke hükümeti, Elon Musk’a ait şirketin, sosyal platformların çevrimiçi çocuk cinsel istismarı materyalleriyle (CSAM) nasıl mücadele ettiklerini açıklamasını gerektiren ulusal yasaya uymaması nedeniyle yaklaşık 387.000 dolar tutarında bir ceza kesti.

Avustralya’nın e-Güvenlik Komiseri Julie Inman Grant, The New York Times’a verdiği bir röportajda şöyle konuştu: “Şirketler, ‘Çocuk istismarı bizim en büyük önceliğimizdir’ gibi açıklamalar yapabilir, önemli olan bunu bize eylemlerle göstermektir.”

Avustralyalı yetkililer ne X’in ne de Google’ın sorulara tam olarak yanıt vermediğini söyledi. Google, “belirli hizmetlerle ilgili bilgilerin gerekli olduğu birden fazla hizmette genel veya toplu bilgi verilmesi” nedeniyle resmi bir uyarı alırken, X’in ihlali “daha ciddiydi.” Inman Grant, X’in sorulara yeterli yanıt veremediğini söyledi.

Avustralyalı düzenleyiciler X’e para cezası verdi

Inman Grant, X‘in cezayı ödememesi halinde ülkenin parayı mahkemeler aracılığıyla tahsil edeceğini yazdı. Ve daha fazla uyumluluk aracı da yolda. Grant “Ayrıca şirketlerin çocukları koruma sorumluluklarını yerine getirmelerini sağlayacak endüstri kuralları ve standartları biçiminde gelecek yıl çevrimiçi olarak daha güçlü sistemik araçlarımız olacak” diye yazdı.

The NYT’nin de vurguladığı gibi X, Avustralyalı düzenleyicilere şunları söyledi: “Çocuklar hedef müşterimiz değil ve hizmetlerimiz çoğunlukla çocuklar tarafından kullanılmıyor.” Ancak CEO Linda Yaccarino geçtiğimiz günlerde bir forumda, 20’li yaşlarındaki gençler ve genç yetişkinler arasında 200 milyon tekil aylık ziyaretçiyle Z kuşağının platformun en hızlı büyüyen demografisi olduğunu söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx