Barış Terkoğlu’ndan Erdoğan ve Bakan Tunç hesabından önce paylaşılıp sonra silinen MİT fotoğrafına: Madem hukuk herkes için sorumluları yargılayın!

Hayatını kaybeden MİT mensubunun cenazesine ilişkin yaptığı haberde “MİT mensuplarını ifşa” gerekçesiyle gazeteci Hülya Kılınç ile birlikte haklarında tutuklama kararı çıkan gazeteci Barış Terkoğlu, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) 97. kuruluş yıldönümü etkinliklerine ilişkin Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın hesabından önce paylaşılan sonra silinen fotoğraflarla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

“O davada suçlama konusu yapılan personel hayatını yitirmişti. Yani bir güvenlik sorunu yoktu. İfşa bahaneydi. Burada ise halihazırda görevdeki personel ifşa edildi. Yani yasa sahiden uygulanacaksa tam da bunun için var” diyen Terkoğlu, “Madem hukuk herkes için, öyleyse Cumhurbaşkanlığı ve Adalet Bakanlığı’nda bu işin sorumlularını da yargılayın” diye yazdı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un sosyal medya hesaplarından MİT törenine ilişkin paylaşılan fotoğraflar kriz yaratmıştı. Söz konusu fotoğraflar, törene katılan görevdeki MİT mensuplarının yüzleri göründüğü gerekçesiyle silinmişti.

Barış Terkoğlu hakkındaki eski bir tutuklama kararını hatırlatarak sosyal medya hesabından şöyle yazdı:

“Cumhurbaşkanı dün MİT’in kuruluş yıldönümünde konuştu. Hem Cumhurbaşkanlığı hesabından hem Adalet Bakanlığı hesabından görev başındaki çok sayıda MİT personelinin fotoğrafı açık şekilde paylaşıldı. Tepkilerin ardından fotoğraflar silindi. Ancak ifşa olan oldu bir kere… 4 yıl önce şehit olmuş bir MİT personelinin cenaze haberi nedeniyle benim de aralarında olduğum bir grup gazeteci tutuklanmış, yargılanmıştı. O davada suçlama konusu yapılan personel hayatını yitirmişti. Yani bir güvenlik sorunu yoktu. İfşa bahaneydi. Burada ise halihazırda görevdeki personel ifşa edildi. Yani yasa sahiden uygulanacaksa tam da bunun için var.

Madem hukuk herkes için, öyleyse Cumhurbaşkanlığı ve Adalet Bakanlığı’nda bu işin sorumlularını da yargılayın. Ya da vatan-millet gibi inanmadığınız değerlerin edebiyatını yapmayın. Ha, olmayacağını elbette biliyoruz. Zira Türkiye’de yargı gücünü zalimin kılıcı, zorbanın sopası olmak isteyenler elinde tutuyor. Ama ikiyüzlülerin maskesini düşürmek de bizim işimiz!”

MİT Kanunu gerekçe gösterilerek Barış Terkoğlu ile Hülya Kılınç’ın tutuklanması

MİT Kanunu’nun 27 Maddesi’ne göre, MİT’te görev yapan kişileri ifşa etmenin cezası iki yıldan sekiz yıla kadar hapis.

TIKLAYIN – MİT mensubunu ifşa ettiği gerekçesiyle yargılanan gazeteci Barış Terkoğlu’nun savunmasının tam metni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx