Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Vergide yeni bir adım beklemiyorum

A Haber canlı yayınına katılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ”Yeni vergi artışı olacak mı?” sorusuna, “Bundan sonra vergi konusunda yeni bir adım atılacağını beklemiyorum” yanıtı verdi.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) zammı ve akaryakıta yüksek ÖTV zammı, benzine ve motorine 5 lira, LPG’ye 4 lira artış olarak yansımasına tepkiler sürüyor. Bu akşam A Haber canlı yayınına katılan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, zamlara ilişkin soruları da yanıtladı.

Yılmaz, vergi konusunda yeni bir adım atılacağını sanmadığını söyledi. Yılmaz, canlı yayında ”Yeni vergi artışları olacak mı?” sorusuna şöyle cevap verdi:

“Bundan sonra vergi konusunda yeni bir adım atılacağını beklemiyorum.” diyen Yılmaz, “Maktu rakam dediğimiz oransal olmayan mutlak değer olarak belirlenen ifadeler. Maktu vergiler ciddi anlamda erişmişti. Depremin yaralarını sarmak için yoksul haneleri sosyal olarak ihtiyaç sahiplerini desteklemek ve kritik yatırımların gerçekleşmesi, topluma yardım etmek için uğraşıyoruz. Ülkelerin ihtiyaç duyduğu harcamalar için bunlar değerlendirip kullanılacak.

Asrın felaketini yaşıyorsak, asrın dayanışmasını da hep birlikte sergilemek durumundayız. Daha çok kamunun kendi harcamaları kısmına bakacağız. Burada daha fazla nasıl tasarruf oluşturacağız. Kaynakları nasıl verimli kullanabiliriz, bu çerçevede özellikle depreme yönelik yeni programlar ortaya koyduk.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx