DEM Parti kongresinin ardından çok sayıda kişi gözaltına alındı

DEM Parti Gençlik Meclisi 1. Olağan Kongresi sonrası en az 30 kişi gözaltına alındı. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “suçu ve suçluyu övme” ve “terör örgütü propagandası yapma” suçlarından soruşturma açıldığını söyledi. 

DEM Parti tarafından “Gençlik Meclisi 1. Olağan Kongresi” adıyla Diyarbakır’da yapıldı. Kongrenin bitişinin ardından salondan çıkan en az 30 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar “Direne direne kazanacağız” sloganları attı.

Kongrenin ardından; “suçu ve suçluyu övme” ve “terör örgütü propagandası yapma” suçlarından soruşturma açıldı. Adalet Bakanı Tunç, X hesabından şu açıklamayı yaptı: 

“Bugün DEM Parti tarafından ‘Gençlik Meclisi 1. Olağan Kongresi’ adı altında Diyarbakır’da organize edilen toplantı ile ilgili ‘suç ve suçluyu övme’, ‘terör örgütü propagandası yapma’ suçlarına yönelik Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca şüpheliler hakkında gerekli adli soruşturma başlatılmış ve gözaltı talimatları verilmiştir. Bir kısım şüpheliler hakkında da yakalama işlemleri yapılmıştır. Adli soruşturma devam etmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx