Emlak İlanlarına Ceza, Ev Sahipliği Düşüyor: Evler Satılıyor mu? Konut Krizi Çözülür mü?

Ev fiyatlarındaki artışın kiralara sirayet etmesi çok daha fazla olunca kira artışlarına yüzde 25 zam sınırı gelmişti. Zam sınırı pratikte çok işlemezken, TÜİK TÜFE 12 aylık ortalamalar üzerinden yapılan zamlar da zincirini kırmıştı. Ev fiyatlarında da ‘piyasa yükseltmek’ amaçlı özellikle emlakçıların kışkırttığı iddia edilen ev fiyatlarını görenler umutsuzluğa kapılıyordu. Sonrasında bu artışların önüne geçmek için yasal düzenlemeler yapılırken, bunlar da uygulanmasa da yaptırımlara dönüşünce krizi çözüp çözmeyeceği merak konu oldu.

“Emlak ilanlarına kesilen ceza, konut krizini çözer mi?”

BBC Türkçe’de Fundanur Öztürk’ün aktardığına göre,Ticaret Bakanlığı’nın 1 ayda 545 kişiye toplamda 54 milyon 500 bin TL para cezası kesmesi ilgi çekti. 

Bakanlık denetimlerin süreceğini vurgularken, para cezaları da devam edecek. 2022 Haziran’dan bu yana tartışılan kira sorununa karşın Bakanlık, 1 Eylül’den bu yana ilan platformlarında satılık emlak ilanlarını incelemeye aldı. 1 ay içinde satılık ev ilanlarında %100 ve üzeri fiyat artışı yapanlara, ‘tüketicileri mağdur eden ve serbest rekabeti bozan’ başlığıyla ceza kesildi.

Özellikle büyükşehirlerde artan konut krizi, ilan platformlarında denetimlere neden oldu.

Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası Başkanı Hakan Akçam, cezaların kaçak emlakçılar ve spekülatif artışlar için caydırıcı olabileceğini söylerken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe, sorunun yapısal olduğunu, ‘Hukuki denetim ve yaptırımla piyasa fiyatlarını etkilemenin mümkün olmadığını’ söylüyor ve ekliyor:

“İstanbul’da ortalama ev kirası 16 bin TL, yıl sonunda 20 bin olacak”

Dünyada konut fiyatlarının son bir yılda en çok arttığı ilk üç şehir Ankara, İstanbul ve İzmir olurken, özellikle emlakçıların hedefte olduğu ve öncülük ettiğinin görüldüğü manipülatif hareketler yadsınamaz, ancak çözüm de planlamadan geçiyor. 

İstanbul’da ortalama ev kiraları 16 bin TL bandında olurken, 100 m2 ortalama bir konut fiyatı 3,3 milyon oluyor. Gökçe, yabancılara vatandaşlık verilen bir ortamda konut satışının da konut enflasyonunu hızlandırdığını söylerken ‘Doğal olarak konut fiyatları yükselir’ diyor.

Ankara’da 4 bin 135 kayıtlı emlakçı bulunurken, 2 bin civarında da kayıt dışı “kaçak” çalışan emlakçı bulunuyor.

Emlak sitelerine yönelik, 31 Ağustos’ta Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle, konut ilanı vermek isteyenlerin açık kimliklerini gizledikleri sahte hesaplar üzerinden ilan veremeyecekleri bir düzenleme de yapıldı. Emlakçıların ilan girebilmesi için yetki belgelerini sisteme girmeleri gerekiyor. 

Türkiye’de konut sahipliği oranı 2002 yılında %73 düzeyindeyken bugün %56’ya düştü.

Uzmanlara göre konut sahipliğini artırmak için dışa bağımlı inşaat sektörü maliyetlerinin de azaltılması gerekiyor.

İstanbul Gayrimenkul Değerleme Ortağı ve Şehir Planlamacısı Celal Erdoğdu da paylaşımlarında durumu gözler önüne seriyor. Asgari ücretle konut fiyatları oranı görülüyor.

Bu satılık konutların ilan sayısı: 3,5 yılın zirvesinde!

Ev sahipliği oranındaki düşüş görülüyor.

Türkiye’de kiracı oranı yükseliyor.

Kiralık konutların da ilanda kalma süresi kısalıyor. Kiralara artsa da insanlar ev bulma derdinde. Sizce?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx