Fehmi Koru: İsrail, Hamas’ın saldıracağını bir yıl önce biliyormuş; şimdi de Türkiye’de adam öldürmeye hazırlanıyor İsrail…

*Fehmi Koru

Gazze’deki durumla ilgili son gelişmeleri almak üzere her gün gazetelere ve haber kanallarına başvuranlara soruyorum: Yeni bir şeyler öğreniyor musunuz?

Bu soruyu cevabınızın “Evet” olacağını varsayarak ve o görüşünüze karşı çıkmak amacıyla yönelttim.

Her gün aynı haberleri ve onlara dayanan yorumları okuyorsunuz. İkinci elden, yani yabancı gazeteler ve değişik medya kuruluşlarında çıkan haberleri okuduğunuz da oluyor, ama bazen…

Şimdi benim de yapacağım bu; yabancı basından üç önemli haberi sizlerle paylaşmak.

İlki, İsrail’de çıkan Haaretz’de, gazetenin kıdemli yazarlarından Alan Pinkas imzasıyla yayımlanan ‘Gazze savaşının yeni merhalesi: Er Netahyahu’yu kurtarmak’ yazısı.  

Tom Hanks’in başrol oyuncusu olduğu ‘Er Ryan’ı kurtarmak’ isimli bir film var ya, ona nazire.

Yazının ismi bile açıklayıcı. Netanyahu, 7 Ekim’den bu yana, kendisini bir süre daha koltuğunda tutmak için her şeyi yapıyor. Olmayacak hedefler gösteriyor ve daha da önemlisi o gün neler yaşandığıyla ilgili gerçekleri çarpıtan açıklamalar yapıyor. En fazla da “Hamas’ı bitireceğiz, Gazze’yi yerle bir edeceğiz” gibi laflar ediyor.

“Bütün çabası şimdi” diyor yazar, “İsrail tarihinin bu en kötü olayı konusunda kendisini hesap vermekten kurtarmak için elinden gelen her şeyi yapıyor.”

New York Times (NYT) gazetesi de, yine dün, 7 Ekim günü Gazze’den çıkıp önüne gelen İsraillileri öldüren ve bazılarını rehine olarak alan Hamas militanların eylemlerinin aslında öngörülebilir olduğuna, hatta bu konuda bir kadın subayın amirlerini ısrarla uyardığına dair bayağı uzun bir haber-değerlendirme yayımladı.

İstihbaratçıların eline Hamas tarafıdan hazırlanmış 40 sayfalık bir eylem planı geçmiş, hem de tam bir yıl önce. İsrailli istihbaratçılar o belgeye bir de isim vermişler: ‘Jericho Wall’  (Eriha Duvarı)…

Belgede 7 Ekim günü meydana gelen gelişmenin bir tek tarihi yokmuş, onun dışındaki o güne ait bütün ayrıntılar tek tek yazılıymış. Çitlerin nasıl yıkılacağı, İsrail’e geçince en yakındaki köyden nasıl rehineler alınacağı, yine o civarda bulunan bir askeri üsteki askerlere neler yapılacağı o belgede ayrıntılarıyla anlatılıyormuş…

Gazete, belgenin girişinde “Korkanlar arasından Allah’ın kendilerine lütufta bulunduğu iki (yiğit) adam şöyle dedi: ‘Kapıdan üzerlerine hücum edin; oraya girdiğiniz an artık kesinlikle siz galipsiniz. Eğer müminler iseniz ancak Allah’a güvenin” diyen Kur’an-ı Kerim’in 5. suresinin 23. ayetine yer verildiğini, 7 Ekim günü Hamas militanlarının girdikleri yerlerde bu ayeti okuduklarını da yazmakta.

NYT, o belgeye sahip olduğunu bildiriyor.

Ellerine geçen belgeyi okuyan bir kadın istihbarat subayı, konuyu derhal ilgililere açmış, ancak amiri ve başkaları raporu hayal mahsulü olarak görmüş ve Hamas’ın böyle bir eylemi gerçekleştirmesinin imkansız olduğunu ileri sürerek onun uyarısını kaale almamışlar.

Gazete, şu bilgiye de yer veriyor, aynen aktarıyorum: “Plan İsrail ordusunun üsleri ve hacmi yanında, iletişim şebekesi ve diğer hassas bilgileri de ihtiva ediyor. Bu durum Hamas’ın bu istihbaratı nasıl topladığı ve acaba İsrail’in istihbarat örgütlerine sızılıp sızılmadığı konusunda şüpheler de uyandırdı.”

“Hamas’ın bunu yapması imkansız” derler ve ellerine geçen belgenin üstüne yatarken, 7 Ekim saldırısıyla uyanmış istihbaratçılar. Şimdi de “Hamas ajanları bizim örgütün içine sızdı mı?” endişesindeler.

Netanyahu’nun “Hamas’ı bitireceğiz” türü çıkışlarının altında yatana ışık tutacak bir haber-değerlendime de yine dün Wall Street Journal (WSJ) gazetesinde çıktı.

Gazetenin İsrailli bazı yetkililerden aldığı bilgiye göre, Netanyahu, İsrail’in istihbarat örgütlerine, dış ülkelerde yaşayan Hamas liderlerini öldürme emri vermiş.

Lübnan’da, Kuveyt’te, Katar’da yaşayan Hamas liderlerini…

Ve Türkiye’de…

Yapar mı İsrail böyle bir şey, evet yapar. 

Yukarıda aktardığım NYT değerlendirmesini yapan iki gazeteciden biri olan Ronan Bergman’ın ‘Rise And Kill First’ (Yüksel ve İlk Sen Onu Öldür) adını taşıyan kitabında, İsrail’in yıllar boyunca yerine getirdiği suikastlar bütün açıklığıyla anlatılıyor.

[Kitabın girişinde Musevilerin kutsal kitabı Talmud’tan bir ayet yer alıyor. “Eğer biri seni öldürmeye gelirse, kalk ilk sen onu öldür” deniliyor o ayette.]

WSJ’deki yazıda, Beyrut’ta kadın kılığına girmiş birinin Filistinli bir hedefi ortadan kaldırdığı, Dubai’ye turistmiş gibi giden suikastçıların bir Hamas liderini öldürdükleri olaylar örnek olarak veriliyor. Ayrıca Suriye’de bombalı araçla bir Hizbullah liderini, İran’da da uzaktan kumandayla bir nükleer fizikçi bilim adamını öldürmüştü İsrailli suikastçılar…

Demek ki, şimdi, Türkiye dahil dört ülkede belirlenen hedefleri ortadan kaldırmak için suikastçılar gönderilecek.

Netanyahu “Mossad’a talimat verdim, Hamas’ın başları nerede bulunursa bulunsunlar yok edilecekler”, İsrail savunma bakanı Yoav Gallant da “Hamas liderleri ödünç zaman yaşıyorlar” demişler…

Kuveyt, Katar, Lübnan’da devletler suikastlara karşı ne tedbir alırlar bilemem ama Türkiye herhalde sokaklarında adam öldürülmesini hoş karşılamayacaktır.

Gördünüz, tek bir günde, üç ayrı yabancı gazetede, Gazze ile ilgili böyle değerlendirmeler çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx