Roboski Katliamı protesto edildi: Adalet istiyoruz

İZMİR – İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, Roboski Katliamı’nın 12’nci yıl dönümünde yaşamını yitirenleri anmak ve katliamı protesto etmek amacıyla basın açıklaması düzenledi.

Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde düzenlenen açıklamada, “Roboski katliamını unutma, unutturma” yazılı pankart açılarak, “Roboski’yi unutma unutturma” ve “Katil devlet hesap verecek” sloganları atıldı.

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri adına ortak açıklamayı yapan Memiş Sarı, “Parçalanmış vücutlardan arda kalanların, aileler tarafından toplanıp battaniyeler içinde sıra sıra katırlarla getirildiğini gösteren fotoğraflar bu ülkenin yakın tarihinin en büyük trajedilerinden birinin belgeleri olarak zihinlere kazındı. Annelerin çığlıkları ve yaktıkları ağıtlar hâlâ kulağımızda” dedi.

Katliamın ardından tarafsız ve bağımsız bir soruşturma gerçekleşmediğini ve verilen takipsizlik kararları nedeniyle hiçbir zaman hiçbir şekilde bir yargılama yapılmadığını söyledi.

“Katliamın üzerinin örtüldüğünü” belirten Sarı, şöyle devam etti:

“Artık bu ülkede, kalın perdelerin yırtılmasını, karanlıkların aydınlığa kavuşmasını, gerçeklerin tüm açıklığıyla, tüm çıplaklığıyla ortaya çıkmasını talep ediyoruz. Bunu biz yapacağız. Adalet istiyoruz. Adalet hakkımız. Gerçekleri bilmek hakkımız. Kararlıyız; Roboski’yi de, yaşanan benzer katliamları da, cezasızlık politikaları ile derin çukurlara gömmeyi ve hafızasızlığı hâkim kılmayı amaçlayan güçlere karşı teslim olmayacağız. Hakikat ve adalet arayışımızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Unutmayacağız, unutturmayacağız.” (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx