Türk asıllı Instagram kullanıcısı İsrail ordusuna katılacağını iddia etti: Diğer kullanıcılar ‘Türk halkını temsil etmiyor’ diyerek tepki gösterdi

İsrail ordusu 10 gün önce onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlattı. Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 91’i çocuk 436 kişinin hayatını kaybettiğini, 2 bin 271 kişinin yaralandığını açıklamıştı. Tüm bunlar yaşanırken Instagram hesabından paylaşımda bulunan bir kullanıcı, İsrail ordusuna katılacağını dair iddialarda bulundu.

‘Gönüllü olarak İsrail ordusuna katılma kararı aldım’

İsrail Savunma Kuvvetleri üniforması ve üstündeki silahlarla poz veren Mine Gümüşkaya, ”Aldığım karar üzerine gönüllü olarak İsrail Savunma Kuvvetleri’ne katılma kararı aldım, bir süre buralarda olmayacağım, eminim zafer bizim olacaktır” dedi.

Kalp çizilen bombaları paylaştı

Kullanıcının diğer fotoğraflı paylaşımlarında bombaların üzerine kalpler ve İbranice yazılar dikkat çekti.

Tepkiye çekti: Türk halkını temsil etmiyor

Mine Gümüşkaya’nın fotoğraflı paylaşımları kullanıcılar tarafından farklı sosyal medya mecralarda paylaşıldı.

Kullanıcılar, ‘Bu kadın Türk halkını temsil etmiyor’ diyerek tepkilerini dile getirdi.

Fransız vatandaşı İsrailli yedek askerler orduya katılmak için bölgeye gidiyor

Fransız televizyon kanalı BFMTV’nin haberine göre, Fransız-İsrail vatandaşı çok sayıda yedek asker, İsrail Silahlı Kuvvetlerine katılmak için ülkeden ayrılmaya başladı.

İsrail’e gidecek yedek askerlere uçuşlarda öncelik verildiği ifade edildi. Paris’teki Charles-de-Gaulle Havalimanı’na gelen İsrailli yedek asker Mickael Alhadeff, orduya katılmak için bölgeye hareket edecek ilk uçakla gideceğini söyledi.

Öte yandan sosyal medyada Fransız hükümetine, Filistin’e destek için gidenlere izin vermediği ama İsrail’e gidenlere “ses çıkarmadığı” yönünde çok sayıda eleştiri yöneltildi.

Ne olmuştu?

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” isimli kapsamlı saldırı başlattığını açıklamıştı. Gazze’den İsrail yönüne binlerce roket atılırken, silahlı gruplar bölgedeki yerleşim yerlerine girmişti.

İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlatmıştı. Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 91’i çocuk 436 kişinin hayatını kaybettiğini, 2 bin 271 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

İşgal altındaki Batı Şeria’nın çeşitli kentlerinde ise İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu 15 Filistinli yaşamını yitirmişti. İsrail basınında, saldırılarda şu ana kadar 700 İsraillinin hayatını kaybettiği, 2 bin 315 kişinin yaralandığı belirtilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx